Michigan High School Athletic Association
2020 Girls Golf Championships
2020 MHSAA Division 1 girls golf champions: Northville
> Northville stampedes to third straight team title
> Northville girls golf wins third-straight Division 1 state title
> Champions and results from Division 1 and 2 high school girls golf state finals
> Preview: Parade Of Past Champions
> Top teams and individuals in Michigan girls golf state finals
Championship
Friday, October 16, 2020
At Michigan State University, Forest Akers East
Final team results
1. No. 2 Northville, 313
2. No. 1 Rochester Adams, 322
3. No. 4 Grand Blanc, 328
4. No. 3 Plymouth, 330
5. Rockford, 334
6. No. 9 Bloomfield Hills, 346
6. No. 6 Brighton, 346
8. No. 5 Traverse City West, 353
9. No. 7 Hartland, 356
10. Ann Arbor Pioneer, 360
Medalist: Kate Brody, Grand Blanc, 70
Division 1
Division 2
2020 MHSAA Division 2 girls golf champions: South Lyon
Championship
Friday, October 16, 2020
At Michigan State University, Forest Akers West
Final team results
1. No. 2 South Lyon, 335
2. No. 1 Grand Rapids Forest Hills Northern, 338
3. No. 9 Okemos, 345
4. No. 10 Haslett, 349
5. No. 7 Fenton, 363
5. No. 5 Dearborn Divine Child, 363
7. Port Huron Northern, 365
8. No. 3 Farmington Hills Mercy, 367
9. St. Joseph, 373
10. East Grand Rapids, 375
Medalist: Allison Cui, Okemos, 70
Division 1
Division 2
2020 MHSAA Division 3 girls golf champions: Bloomfield Hills Marian
Championship
Saturday, October 17, 2020
At Michigan State University, Forest Akers East
Final team results
1. No. 1 Bloomfield Hills Marian, 312
2. No. 2 Macomb Lutheran North, 330
3. No. 7 Grand Rapids South Christian, 336
4. No. 4 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 340
5. No. 8 Flint Powers Catholic, 346
6. Goodrich, 347
7. No. 5 Grand Rapids Forest Hills Eastern, 349
8. Freeland, 356
9. Grosse Ile, 358
10. Grand Rapids Christian, 359
Medalist: Shannon Kennedy, Bloomfield Hills Marian, 70
> Kennedy's third individual title leads Marian to repeat as D3 golf champs
> Record-Tying Champ Drives Marian Repeat
> Northville wins third consecutive state D1 title, Marian repeats in D3
> South Lyon, Marian girls golf take home state titles
> How girls pulled off a Michigan high school golf season during COVID-19
> Champions and results for Division 3 and 4 high school girls golf state finals
2020 MHSAA Division 4 girls golf champions: Montague
Editor's note: The Michigan High School Athletic Association adjusted the format for the 2020 girls golf postseason to reduce the opportunity for spread of COVID-19 while still awarding championships to top teams and individuals in four divisions. The finals were played as one single 18-hole round, instead of the traditional two 18-hole rounds on back-to-back days, to eliminate teams needing to stay overnight.
Championship
Saturday, October 17, 2020
At Michigan State University, Forest Akers West
Final team results
1. No. 2 Montague, 343
2. No. 4 Lansing Catholic, 370
3. No. 5 Michigan Center, 371
4. No. 1 Grand Rapids NorthPointe Christian, 372
5. Royal Oak Shrine Catholic, 389
5. Durand, 389
7. No. 7 Wixom St. Catherine of Siena, 391
7. No. 9 Harbor Springs, 391
9. No. 10 Adrian Lenawee Christian, 394
9. Remus Chippewa Hills, 394
Medalist: Jamryn Shannon, Michigan Center, 74
> In Just 5th Season, Montague Finishes #1
> Montague girls golf wins first-ever state championship
> Make room for another Montague powerhouse: Girls golf grabs ‘Mitten’ in storybook rise
> Michigan Center’s Kamryn Shannon caps off historic season with D4 state championship
> Shannon Finds Home On Golf Course
Regionals
Division 1
Region 1
Tuesday, October 6
At Sunnybrook Country Club
Qualifying teams
1. Rockford, 343
2. No. 5 Traverse City West, 351
3. Traverse City Central, 384
Medalist: Anci Dy, Traverse City West, 72
> West, Central both qualify for golf states
Participating teams: Caledonia, East Kentwood, Grand Haven, Grand Rapids Union, Grandville, Holland West Ottawa, Hudsonville, Jenison, Rockford, Traverse City Central, Traverse City West
Region 2
Wednesday, October 7
At Lake Forest Golf Course
Qualifying teams
1. No. 3 Plymouth, 326
2. No. 2 Northville, 330
3. Ann Arbor Pioneer, 349
Medalist: Bridget Boczar, Plymouth, 72
> Plymouth golf edges out Northville for regional title
Participating teams: Ann Arbor Huron, Ann Arbor Pioneer, Ann Arbor Skyline, Belleville, Canton, Monroe, Northville, Novi, Plymouth, Salem, Saline, Temperance Bedford
Region 3
Tuesday, October 6
At Whispering Willows Golf Course
Qualifying teams
1. Grosse Pointe South, 346
2. Farmington, 375
3. Livonia Stevenson, 391
Medalist: Audrey Becker, Grosse Pointe South, 76
Participating teams: Brownstown Woodhaven, Dearborn Edsel Ford, Dearborn Fordson, Dearborn Heights Crestwood, Detroit Cass Technical, Detroit Western International, Farmington, Grosse Pointe South, Livonia Churchill, Livonia Franklin, Livonia Stevenson, Westland John Glenn
Region 4
Wednesday, October 7
At Cherry Creek Golf Course
Qualifying teams:
1. Utica Eisenhower, 360
2. Troy Athens, 369
3. Rochester Hills Stoney Creek, 374
Medalist: Ariel Chang, Utica Eisenhower, 70
> Eisenhower wins golf regional at Cherry Creek; Troy Athens and Stoney Creek also advance
Participating teams: Fraser, Harrison Township L'Anse Creuse, Macomb Dakota, Macomb L'Anse Creuse North, Rochester, Rochester Hills Stoney Creek, Romeo, Sterling Heights Stevenson, Troy Athens, Utica, Utica Eisenhower, Utica Ford II
Region 5
Wednesday, October 7
At Twin Lakes Golf Course
Qualifying teams:
1. No. 1 Rochester Adams, 331
2. No. 9 Bloomfield Hills, 340
3. No. 8 Troy, 359
Medalist: Laura Liu, Rochester Adams, 79
> Rochester Adams captures first regional golf title in 21 years
Participating teams: Birmingham Seaholm, Bloomfield Hills, Clarkston, Lake Orion, Oxford, Rochester Adams, Royal Oak, Southfield Arts & Technology, Troy, Walled Lake Central, Walled Lake Northern, Waterford Kettering
Region 6
Tuesday, October 6
At Lapeer Country Club
Qualifying teams:
1. No. 4 Grand Blanc, 326
2. No. 6 Brighton, 334
3. No. 7 Hartland, 352
Medalist: Kate Brody, Grand Blanc, 74
> Holt senior is medalist, Grand Blanc wins regional team title in Division 1 golf at Lapeer CC
Participating teams: Brighton, Davison, Grand Blanc, Grand Ledge, Hartland, Holt, Howell, Lapeer, Milford, Saginaw Heritage, White Lake Lakeland
Division 2
Region 7
Tuesday, October 6
At The Pohl Cat
Qualifying teams
1. Petoskey, 410
2. Mt. Pleasant, 414
3. Midland Dow, 419
Medalist: Ashley Trost, Mt. Pleasant, 83
Participating teams: Alpena, Bay City Central, Bay City Western, Flint Carman-Ainsworth, Flint Kearsley, Flushing, Midland, Midland Dow, Mt. Pleasant, Petoskey, Swartz Creek
Region 8
Monday, October 5
At Muskegon Country Club
Qualifying teams
1. No. 1 Grand Rapids Forest Hills Northern, 344
2. East Grand Rapids, 385
3. No. 6 Muskegon Mona Shores, 408
Medalist: Lilia Henkel, Grand Rapids Forest Hills Northern, 74
> 3-time defending state champ Forest Hills Northern leads GR-area contingent at regionals
Participating teams: Cedar Springs, East Grand Rapids, Grand Rapids Forest Hills Central, Grand Rapids Forest Hills Northern, Grand Rapids Kenowa Hills, Grand Rapids Northview, Greenville, Lowell, Muskegon Mona Shores, Muskegon Reeths-Puffer
Region 9
Monday, October 5
At Yankee Springs Golf Course
Qualifying teams
1. St. Joseph, 358
2. Byron Center, 368
3. Richland Gull Lake, 384
Medalist: Maya Hunter, St. Joseph, 76
Participating teams: Battle Creek Lakeview, Byron Center, Coldwater, Holland, Mattawan, Middleville Thornapple Kellogg, Portage Central, Portage Northern, Richland Gull Lake, St. Joseph, Sturgis, Zeeland East, Zeeland West
Region 10
Wednesday, October 7
At The Emerald
Qualifying teams:
1. No. 10 Haslett, 332
2. No. 9 Okemos, 344
3. No. 7 Fenton, 362
Medalist: Allison Cui, Okemos, 74
> Haslett claims regional title, Okemos' Allison Cui finishes as medalist
Participating teams: DeWitt, Dexter, East Lansing, Fenton, Haslett, Jackson, Jackson Northwest, Lansing Waverly, Linden, Mason, Okemos, Pinckney, St. Johns
Region 11
Monday, October 5
At Rackham Golf Course
Qualifying teams
1. No. 5 Dearborn Divine Child, 373
2. Gibraltar Carlson, 378
3. Carleton Airport, 385
Medalist: Kristen Reed, Carleton Airport, 80
Participating teams: Allen Park, Carleton Airport, Dearborn Divine Child, Detroit Renaissance, Gibraltar Carlson, New Boston Huron, Riverview, Southgate Anderson, Trenton, Wyandotte Roosevelt, Ypsilanti Community, Ypsilanti Lincoln
Region 12
Thursday, October 8
At Farmington Hills Golf Course
Qualifying teams
1. No. 2 South Lyon, 324
2. Port Huron Northern, 371
3. No. 3 Farmington Hills Mercy, 381
Medalist: Katherine Potterm South Lyon, 76
> South Lyon captures ninth straight regional golf title
Participating teams: Auburn Hills Avondale, Berkley, Birmingham Groves, Farmington Hills Mercy, Grosse Pointe North, Holly, North Farmington, Port Huron, Port Huron Northern, South Lyon, South Lyon East, St. Clair Shores Lakeview, Walled Lake Western
Division 3
Region 13
Monday, October 5
At Lincoln Hills Golf Course
Qualifying teams
1. Whitehall, 379
2. No. 3 Big Rapids, 385
3. No. 5 Grand Rapids Forest Hills Eastern, 385
Medalist: Lauren Posey, Big Rapids; Lauren Davis, Coopersville, 81
Participating teams: Grand Rapids Forest Hills Eastern, Belding, Big Rapids, Cadillac, Coopersville, Fremont, Fruitport, Howard City Tri County, Ludington, Sparta, Spring Lake, Whitehall
Region 14
Tuesday, October 6
At Diamond Springs Golf Course
Qualifying teams
1. No. 7 Grand Rapids South Christian, 336
2. Grand Rapids Christian, 336
3. Grand Rapids Catholic Central, 366
Medalist: Ryann Breslin, Grand Rapids Christian, 70
Participating teams: Allendale, Grand Rapids Catholic Central, Grand Rapids Christian, Grand Rapids South Christian, Hamilton, Hastings, Holland Christian, Hudsonville Unity Christian, Ionia, Lake Odessa Lakewood, Portland, Wayland
Region 15
Thursday, October 8
At Lake Doster Golf Club
Participating teams: Allegan, Battle Creek Harper Creek, Charlotte, Dowagiac, Edwardsburg, Marshall, Niles, Otsego, Paw Paw, Plainwell, Stevensville Lakeshore, Three Rivers, Vicksburg
Region 16
Monday, October 5
At Flint Golf Course
Qualifying teams
1. No. 8 Flint Powers Catholic, 345
2. Cheboygan, 381
3. Freeland, 399
Medalist: Jolie Brochu, Flint Powers Catholic, 75
Participating teams: Bay City John Glenn, Cheboygan, Clio, Corunna, Essexville Garber, Flint Powers Catholic, Fowlerville, Frankenmuth, Freeland, Ogemaw Heights, Owosso, Williamston
Region 17
Wednesday, October 7
At Calderone Farms Golf Course
Qualifying teams
1. No. 1 Bloomfield Hills Marian, 323
2. Grosse Ile, 369
3. No. 6 Detroit Country Day, 382
Medalist: Shannon Kennedy, Bloomfield Hills Marian, 74
Participating teams: Adrian, Bloomfield Hills Marian, Chelsea, Detroit Country Day, Eaton Rapids, Grosse Ile, Madison Heights Lamphere, Milan, Monroe Jefferson, Parma Western, Tecumseh
Region 18
Tuesday, October 6
At Heather Hills Golf Course
Qualifying teams
1. No. 4 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 355
2. Goodrich, 365
3. No. 2 Macomb Lutheran North, 369
Medalist: Lauren Timpf, Macomb Lutheran North; Charlotte Thibault, Warren Regina, 78
> Champion Cranbrook Kingswood, Lutheran North among state golf qualifiers at Heather Hills
> Goodrich finishes second in Division 3 regional to qualify for state golf tournament
Participating teams: Armada, Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, Goodrich, Imlay City, Macomb Lutheran North, Marysville, Ortonville Brandon, Pontiac Notre Dame Preparatory, St. Clair, Warren Regina
Division 4
Region 19
Monday, October 5
At Grand Traverse Resort – Wolverine Course
Qualifying teams
1. No. 2 Montague, 351
2. North Muskegon, 405
3. No. 9 Harbor Springs, 410
Medalist: Jacquelyn O’Neill, Harbor Springs, 77
Participating teams: Charlevoix, East Jordan, Grant, Harbor Springs, Holton, Kalkaska, Kent City, Leland, Manistee, Montague, North Muskegon, Traverse City St. Francis
Region 20
Tuesday, October 6
At Eagle Glen Golf Course
Qualifying teams
1. Remus Chippewa Hills, 398
2. Shepherd, 405
3. Mt. Pleasant Sacred Heart, 419
Medalist: Madde Skeel, Shepherd, 90
Participating teams: Caro, Central Montcalm, Chesaning, Clare, Farwell, Ithaca , Lakeview, Mt. Pleasant Sacred Heart, Pinconning, Remus Chippewa Hills, Saginaw Valley Lutheran, Saginaw Nouvel Catholic Central, Shepherd, St. Louis, Standish-Sterling
Region 21
Monday, October 5
At HawksHead Links
Qualifying teams
1. No. 3 Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory, 379
2. South Haven, 385
3. No. 1 Grand Rapids NorthPointe Christian, 388
Medalist: Sabrina Langerak, Grand Rapids NorthPointe Christian, 81
Participating teams: Comstock, Grand Rapids NorthPointe Christian, Grand Rapids West Catholic, Grandville Calvin Christian, Kalamazoo Christian, Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory, Muskegon Western Michigan Christian, Schoolcraft, South Haven, St. Joseph Michigan Lutheran
Region 22
Wednesday, October 7
At Hunters Ridge Golf Course
Qualifying teams
1. No. 4 Lansing Catholic, 365
2. No. 6 Jackson Lumen Christi, 397
3. Durand, 404
Medalist: Amanda Melling, Lansing Catholic, 84
Participating teams: Byron, Durand, East Jackson, Jackson Lumen Christi, Laingsburg, Lansing Catholic, Napoleon, Olivet, Perry, Webberville
Region 23
Wednesday, October 7
At Cascades Golf Course
Qualifying teams
1. No. 5 Michigan Center, 381
2. No. 10 Adrian Lenawee Christian, 409
3. Hanover Horton, 418
Medalist: Kamryn Shannon, Michigan Center, 87
> Michigan Center captures regional title to lead Jackson-area girls golf scene
Participating teams: Addison, Adrian Lenawee Christian, Adrian Madison, Brooklyn Columbia Central, Concord, Grass Lake, Hanover-Horton, Hillsdale, Hudson, Michigan Center, Onsted, Vandercook Lake
Region 24
Wednesday, October 7, 2020
At Washtenaw Golf Course
Qualifying teams
1. Royal Oak Shrine Catholic, 385
2. No. 7 Wixom St. Catherine of Siena, 395
3. Ann Arbor Greenhills, 411
Medalist: Brandi Kautz, Almont, 86
Participating teams: Almont, Ann Arbor Gabriel Richard, Ann Arbor Greenhills, Clawson, Flat Rock, Monroe St. Mary Catholic Central, Petersburg Summerfield, Richmond, Rochester Hills Lutheran Northwest, Royal Oak Shrine Catholic, Wixom St Catherine of Siena
2020 girls golf rankings
Final regular-season rankings from the Michigan Interscholastic Golf Coaches Association, Oct. 2, 2020
Division 1
1. Rochester Adams
2. Northville
3. Plymouth
4. Grand Blanc
5. Traverse City West
6. Brighton
7. Hartland
8. Troy
9. Bloomfield Hills
10. Ann Arbor Skyline
Division 2
1. Grand Rapids Forest Hills Northern
2. South Lyon
3. Farmington Hills Mercy
4. Sturgis
5. Dearborn Divine Child
6. Muskegon Mona Shores
7. Fenton
8. Battle Creek Lakeview
9. Okemos
10. Haslett
Division 3
1. Bloomfield Hills Marian
2. Macomb Lutheran North
3. Big Rapids
4. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood
5. Grand Rapids Forest Hills Eastern
6. Detroit Country Day
7. Grand Rapids South Christian
8. Flint Powers Catholic
9. Parma Western
10. Coopersville
Division 4
1. Grand Rapids NorthPointe Christian
2. Montague
3. Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory
4. Lansing Catholic
5. Michigan Center
6. Jackson Lumen Christi
7. Wixom St. Catherine of Siena
8. St. Joseph Michigan Lutheran
9. Harbor Springs
10. Adrian Lenawee Christian